Osobní zkušenosti

Zkušenost 1 (česky, Praha 2020)

Tři mladí lidé, Petra, Karolína a Karel, mluví o své zkušenosti v reportáži pro Seznam Zprávy. Video naleznete zde.

Zkušenost 2 (česky, Praha 2018/2019)

Ema a Hana, mladé ženy z Prahy, vypráví svoji zkušenost pro Aktuálně.cz. Článek naleznete zde

Zkušenost 3 (česky, Praha, 2017)

Studentka z Prahy, která neuvádí jméno, byla na Náměstí Republiky zastavena dvěma mladými lidmi. Jedna z nich, Ivana, chtěla slyšet její názory kvůli muzikálu, který připravovali. Oba dva se představili jako členové Global Christian Leadership (což byla církev, pod jejíž hlavičkou Shincheonji v Praze vystupovalo ještě v roce 2017, dokud nebylo odhaleno, kdo za tím stojí - více k tomu zde a zde). Ivana dotyčnou požádala o další schůzku, kde by jim mohla s muzikálem ještě více pomoci. Na toto setkání pak přišla s Martinou. Na oplátku za poskytnuté názory pak Martina studentce nabídla, že jí udělá osobnostní test Landscape Montagne Technique, který jí pomůže odhalit věci, které o sobě ani neví. Studentka souhlasila a za několik dní se setkala s Martinou nad výsledky. Výsledky, které Martina dívce sdělila, byly však negativní a vnitřně zraňující. Jako řešení jí nabídla setkávání nad Biblí, které jí pomohou změnit to. Nejdříve se Martina s onou studentkou scházela sama, později ji však nahradil mladý Korejec s přezdívkou Jack. Zlomem bylo pro studentku setkání s kamarádkou, která osobně znala Ivanu a dívce vyprávěla, jak měl přechod do Global Christian Leadership negativní dopad na Ivanin život. Dívka se pak začala více zajímat o Global Christian Leadership, na což Jack reagoval vyhýbavě. Také začala vnímat rozpory jeho učení s učením křesťanství (např. v otázce Ducha svatého). Jack jí poté představil ještě další Korejku, Jennifer. Protože měla studentka před státnicemi, oznámila Jackovi, že potřebuje pauzu na učení. Jeho prudká negativní reakce ji překvapila, začal vyvíjet nátlak, snažil se v ní probudit pocit viny. Po státnicích už se však studentka k setkávání nevrátila.

Celý článek naleznete zde.

Zkušenost 4 (česky, Praha, 2017)

Pětadvacetiletému muži z Prahy zničehonic napsala spolužačka ze základky, zda s ní nechce jít na sobotní biblický seminář. To byl počátek jeho kontaktu se Shincheonji. Seminář vedl Rastislav a pomáhaly mu s ním Martina a Kateřina. Církev Shincheonji tehdy (léto roku 2017) v Praze vystupovala pod hlavičkou Global Christian Leadership, která už dnes neexistuje, neboť se provalilo, kdo za ní stojí - více o tom zde a zde. Mladý muž, který neuvádí své jméno, na semináři vyplnil enneagram (druh osobnostní typologie), jehož výsledek mu měla sdělit Šárka. Ta z enneagramu vyčetla, že je mladý muž hledající, ale že se mu brzy úplně změní život. Také mu řekla, že mu představí člověka, který její život změnil ze smutku k lepšímu. Tímto člověkem byl Miloš. S Milošem se onen mladý muž začal pak pravidelně scházet. Miloš ho také pozval na program MOST, vedený též Rastislavem, který byl orientovaný na výklad Bible. Program MOST už dnes také nefunguje (pravděpodobně z podobných důvodů), byl to všehovšudy jakýsi úvod do biblického kurzu. Z toho, co byla nejdříve zajímavá a příjemná setkání, se postupně vyklubal stále větší nátlak, až se mladík nakonec rozhodl, že přestane chodit na sobotní semináře, MOST, i individuální setkání s Milošem. Všichni výše zmínění členové Shincheonji se ho snažili přesvědčit, že je to špatná volba, že setkávání a výuka mohou změnit jeho negativní a depresivní život k radostnému, ale to ho pouze utvrdilo v tom, aby s nimi přerušil kontakty. 

Celý článek naleznete zde.

Zkušenost 5 (česky, Praha, 2018)

Petr (jméno v textu není uvedeno, proto bylo vybráno náhodně) byl na Národní třídě zastaven dvěma dívkami, Karolínou a Eliškou, které ho požádaly o pomoc ohledně natáčení festivalového filmu. Rozhovor se velmi rychle od filmu stočil na víru, takže Petrovi bylo rychle jasné, že se nejedná o anketu, ale misii. Dívky Petra požádaly o další schůzku, na které by jim ještě více pomohl, s čímž Petr ze zvědavosti souhlasil. Na této schůzce se snažily dozvědět se o Petrovi co nejvíce, samy se prezentovaly jako zklamané katoličky a hodně citovaly biblickou knihu Zjevení. Na třetí schůzku už dorazila jen Karolína, která Petrovi oznámila, že by ho ráda seznámila s nějakým pastorem, který nabízí přednášky o Bibli jeden-na-jednoho. Petrovi se moc nechtělo, ale Karolína mu nepřetržitě posílala sms zprávy.  Nakonec však pastor na čtvrtou schůzku nedorazil, tak Karolína alespoň dala Petrovi vyplnit psychologický dotazník, který měl pastorovi pomoci zaměřit biblickou výuku individuálně. K setkávání s pastorem však nikdy nedošlo, protože Petr přestal mít čas a ani tři týdny snahy o kontakt ze strany Karolíny ho k opětovnému setkání nepřiměly. Po čase natrefil na článek o Shincheonji na iDnes a došlo mu, kam dívky patřily.

Petrova zkušenost je asi nejtypičtějším příběhem o setkání s SCJ - podobným procesem prochází desítky dalších mladých lidí pohybujících se v Praze, a aktivita SCJ v oslovování lidí na ulici stále stoupá. Mnoho oslovených však na intenzivní setkávání s cizími lidmi dožadujícími se osobních informací nemá čas nebo chuť, což jim umožní přerušit kontakt v rané fázi.

Celý článek naleznete zde (po stažení). 

Zkušenost 6 (anglicky, Čína)

Mladá čínská studentka Alex Han byla oslovena členkou SCJ v knihkupectví. Ta když se dozvěděla, že nejoblíbenější knihou Alex je Bible, pozvala ji na "skupinové studium teologie" vedené korejskou misionářkou. Ze skupinového setkávání se nakonec staly spíše individuální lekce, protože ostatní členky skupiny se postupně vytratily. Alex později zjistila, že ostatní dívky navíc nebyly jako ona novými přírůstky ve skupině, jak se tvářily, ale už zavedenými členkami SCJ. Alex chodila na dvouhodinová setkávání přibližně pět měsíců, dvakrát až třikrát týdně. Nejdříve byla nadšená systematičností lekcí. Měla radost, že se učí něco nového o Bibli a Bohu. Líbil se jí také pocit, že právě ona je teď tou vyvolenou, které se otevírají tajemství Bible, a která je součástí budování nového Božího království. Postupem času ale v lekcích začala narážet na věci, se kterými nemohla souhlasit. Bylo to zejména vnímání Ježíše jako pouhého ducha, jehož druhý příchod se právě odehrává, a to v osobě "zaslíbeného pastora", který se má stát všem lidem "ochráncem" a "přímluvcem" (tedy bere na sebe roli, kterou křesťané připisují Duchu svatému). Alex začala mít podezření, že na učení misionářky něco nehraje, a nakonec si dohledala, že takové učení je příznačné pro korejskou církev Shincheonji. Poté, co jí misionářka po konfrontaci potvrdila, že je členkou SCJ, se Alex rozhodla odejít.

První část videa naleznete níže.

Zkušenost 7 (anglicky, USA)

Spencer je mladý muž z Ameriky, který se se Shincheonji setkal v Los Angeles. Na webových stránkách své univerzity nalezl inzerát "nového křesťanského společenství", které hledalo nové členy. Na inzerát odpověděl a dohodl si setkání na kampusu. K jeho překvapení ho ale místo setkání skupiny mladých křesťanů čekal pohovor se dvěma mladými muži, kteří se ho vyptávali na všechno možné, ale nechtěli toho říct moc o sobě. Pak ho představili lektorovi, který Spencera pozval na studium Bible. Spencer se s lektorem setkával buď osobně nebo přes Skype. Už od začátku narazil na dva vykřičníky - učení o "novém Ježíši", který přijde s Ježíšovo pověřením a mocí, a snaha očernit jiné univerzitní společenství, kam Spencer se svou přítelkyní chodil. Přesto však v setkáváních s lektorem pokračoval. Po nějaké době lektor Spencera pozval na biblický kurz. Byla to několikahodinová setkání dvakrát týdně. Ve třídě byl pastor a k němu ještě dva učitelé, kteří trvali na tom, aby je tak všichni titulovali. Ostatní účastníci kurzu byli horečnatě nadšení. Spencerovi to připadalo divné, ale podmanil se tlaku skupiny. Až později zjistil, že ostatní účastníci byli ve skutečnosti členy Shincheonji. Až po mnoha měsících pastor konečně odhalil, že tím "novým Ježíšem", "zaslíbeným pastorem", je korejský pastor Man Hee Lee. Pro Spencera to bylo poslední kapkou. Začal si o Shincheonji vyhledávat informace a rozhodl se odejít a razantně přetrhat všechny kontakty se členy SCJ.

Video naleznete níže. 

Zkušenost 8 (anglicky, Jižní Korea)

Breanna je Američankou vyučující angličtinu v Jižní Koree. V seoulském metru se potkala s člověkem ze Shincheonji, který ji pozval na studium Bible. Protože něco takového právě hledala, souhlasila. Po dobu šesti měsíců docházela na setkání jednou až dvakrát týdně. Zpočátku ji studium velmi zaujalo, protože jí nabízelo neotřelou perspektivu a probouzelo v ní nové myšlenky. Studium ji ale začalo proměňovat. Její přesvědčení, že je Božím dítětem, se postupně změnilo v pochyby o tom, jestli má dostatečné znalosti na to, aby mohla být spasena. Její modlitby za ostatní vystřídaly úpěnlivé modlitby za to, aby mohla být spasena. Ve své církvi začala být nespokojena. Jedna její přítelkyně jí ale pověděla o Shincheonji. Breanna tomu sice nepřikládala moc váhu, ale začala Shincheonji blíže zkoumat. Zjistila, že hodiny, na které chodí, jsou opravdu organizované touto sektou, že popis naprosto sedí. Breanna pak strávila hodně času zkoumáním SCJ, četla pozitivní i negativní náhledy. Šla pak ještě na jednu další lekci, ale tam se jí skutečně otevřely oči. Věděla už, k čemu učení Shincheonji směřuje, a dospěla k názoru, že jsou lživou sektou, protože tvrdí, že jsou křesťané, ale ve skutečnosti nenásledují Krista, ale Man Hee Leeho. Protože učení SCJ odporovalo učení Bible o druhém příchodu Krista, Breanna Shincheonji opustila.

Breannin celý článek naleznete zde. Po kliknutí na obrázek budete přesměrováni ke krátkému videu, kde Breanna svoji zkušenost shrnuje. 

Zkušenost 9 (anglicky, Jižní Korea)

Soo Jin Kang vyrůstala v adventistické církvi. Se Shincheonji se potkala, když si procházela duchovní krizí. Myslela si, že biblické studium je odpovědí na její modlitby. Odejít jí trvalo 2 roky. Byla v SCJ hluboce zakořeněná, pro její aktivitu a nadšení se stala mj. vedoucí skupinky, o kterou se pravidelně starala. Když jí rodiče, poté co se o všem dozvěděli, neumožnili na setkání SCJ docházet, vyskočila z okna. Skončila v nemocnici s četnými zlomeninami a otřesenou psychikou. I tak se ale s ostatními z SCJ tajně scházela - na nemocničních záchodech, ve sklepě, v bufetu... Rodiče ji nakonec poslali na odlehlé místo, kde s pomocí citlivého kněze postupně zjištovala, že učení Shincheonji neodpovídá Bibli. Videa jsou poměrně dlouhá, podrobná, první díl z pěti naleznete níže.

© 2018 SCJ Info
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!